تبلیغات
پرستاری - دارو شناسی 1
پنجشنبه 3 فروردین 1391  ساعت 14 و 28 دقیقه و 26 ثانیه    ویرایش: دوشنبه 7 فروردین 1391 ساعت 23 و 52 دقیقه و 25 ثانیه

دارو شناسی

دارو (Drug) در درمان بیماری و تشخیص و یا پیشگیری از بیماریها به کار می‌رود. داروها ممکن است: منشاء گیاهی (مانند بلادونا) و یا منشاء معدنی (مانند کلسیم) و یا منشاء حیوانی (مانند انسولین) و یا منشاء شیمیایی (مانند آسپرین) داشته باشند. داروها ممکن است از راههای مختلفی که در زیر گفته شده است تجویز شود.

از راه زیرزبانی: قرص و یا قطره
از راه رکتوم یا واژن: شیاف ، محلول
از راه استمعال موضعی: مالیدنی، قطره (چشم و گوش و بینی)
از راه استشناقی: (اسپری، اینهالر و …)

بیشتر داروها را پزشک پس از شنیدن شرح حال بیماران از زبان خود بیمار و معاینه او، تجویز می‌شود، و برخی داروها نیز هستند که بدون نیاز به نسخة پزشک در اختیار بیماران گذارده می‌شوند مانند برخی مسکنها (مانند استامینوفن، ) و ویتامینها و بعضی شربتهای سرفه، قابل ذکر است که بیمارانی که داروها را بدون نسخة پزشک خریداری می‌نمایند اطلاع درستی از آنها ندارند و چه بسا دارویی را نابجا به کار برند و یا به علت ندانستن اثر جانبی آن دستخوش عوارض ناگواری شوند، بنابراین نباید خودسرانه و بدون مشورت با پزشک دارو مصرف کرد یا داروی خود را به دیگران توصیه کرد. لازم به ذکر است پس از مطالعه این کیف و پی بردن به اثرهای مفید درمانی و اثرهای سوء جانبی داروها، مجاز نیستند که بر اساس این اطلاعات دارویی که بر اساس این اطلاعات دارویی برای خود و دیگران تجویز کنند.

هدف از تهیه این کیف این است که با اطلاعاتی که به دست می‌آید و با توجه به گذراندن دورة کامل کمکهای اولیه بهتر بتوانید قصد پزشک را از تجویز دارو درک کنید و دستورها و طرز مصرف آنها را بهتر دریابید و با پزشک برای بازیافتن تندرستی خود همکاری نمایند

اشکال دارویی:
از آنجا که اغلب اثربخشی دارو بستگی به شکل دارو و راه مصرف آن دارد. لذا پس از بررسی اثرات دارویی یک دارو، آنرا به بهترین شکل ممکن تهیه و عرضه می‌نمایند تا علاوه بر آزادی پزشک در انتخاب راه تجویز (براساس شرایط بیمار) مورد قبول بیماران نیز قرار گیرد. بطور مثال چند شکل رایج دارویی اشاره می‌گردد.

شربتها (syrups):
اشکال داروئی هستند که از انحلال مواد موثر در شربت قند حاصل می‌شوند این قند سبب مطبوع کردن طعم دارویی می‌گردد.

الگزیرها (elixirs):
با افزودن مواد قند، الکل و برخی مواد معطر به مواد داروئی تلخ، مزة آنها را مطبوع می‌سازند.

مخلوطها (mixtures):
محلولهای آبی با سوسپانسیونهائی هستند که داروها در آنها حل شده یا بصورت معلق وجود دارد و معمولاً با مادة خوشبوئی معطر شده‌اند.

سوسپانسیونها (suspensions):
مخلوطهای مایعی هستند که مواد تشکیل دهندة آنها برای مدت کوتاهی در حالت تعلیق مانده و سپس رسوب می‌کنند. لذا قبل از مصرف باید تکان داد تا ظرف محتوی دارو، ماده ته نشین شده را حل نمود.

محلولهای داروئی (solution):
از انحلال مواد شیمیایی مختلف در آب مقطر به دست می‌آید و جهت مصرف از راه خوراکی، موضعی یا تزریقی استفاده می‌شوند.

لوسیون (lotions):
محلولهای داروئی هستند که علاوه بر ترکیبات داروئی گوناگون، کمی نیز الکل دارند (جهت تبخیر سریع و اثر خشک کنندگی) و به منظور تمیز کردن پوست یا درمان عوارض پوستی به صورت موضعی مصرف می‌گردند.

امولوسیون (emulosions):
مخلوط آب و روغن به کمک یک ماده افزوده شده دیگر (امولوسیون کننده) نظیر متیل سلولز، صمغ عربی و یا کتیرا بشکل محلول یکنواختی در می‌آید.

پمادها یا روغن‌ها (ointmets):
اشکال داروئی نیمه جامدی هستند که برای مصارف موضعی به کار می‌روند و مواد داروئی با یک ماده زمینه یا پایه نظیر وازلین یا پارافین مخلوط شده است.

ضمادها یا خمیرهای پوستی (pastes):
پمادهایی که در ترکیب آنها از گردهای داروئی نظیر اکسید روی، نشاسته یا پودر تالک استفاده شده و قوام سفتی دارند.

مشمعها:
نوارهای پارچه‌ای، پنبه‌ای، ابریشمی و یا کاغذی هستند که یک سطح آن آغشته به مواد داروئی است و به منظور کاهش درد و گرم کردن بصورت موضعی مصرف می‌گردد.

گردها، پودرها (powders):
پودرهای داروئی موادی کاملاً نرم هستند که علاوه بر مصرف به شکل اصلی داروئی در تهیه قرص‌ها یا سایر فرآورده‌های داروئی بکار می‌روند.

حبها (pills):
ماده یا مواد داروئی یا بیضی شکل هستند که بدون جویدن توسط بیمار بلع می‌شوند و از محفوظ کردن داروی موردنظر با یکی از صمغ‌ها تهیه می‌گردد ولی تعیین دارو در آن دشوار است.

 

قرص‌ها(tablets):
یکی از اشکال داروئی جامد و از بهترین داروهای خوراکی هستند زیرا که مقدار دریافت دارو دقیقاً تحت کنترل قرار می‌گیرد.

قرص‌های روپوش‌دار یا دراژه (coated tablest):
چنانچه دارو بدطعم و به شکل شربت و محلول نیز قابل مصرف باشد قرص را توسط یک ورقه قندی با رنگهای مختلف می‌پوشانند که آنرا دراژه می‌نامند.

کپسول‌ها (capsules):
محفظه‌های کوچک ژلاتینی استوانه‌ای یا بیضوی شکل هستند که طعم بد و تلخ دارو را مخفی کرده و پس از ورود در معده و مجاورت با شیرة معدی حل می‌شوند.

شیاف‌ها(suppositiones):
اشکال داروئی مخروطی هستند که از طریق رکنال و یا واژینال استعمال می‌شوند. در ساختمان آنها از کره کاکائو، ژلاتین و استفاده شده است که در حرارت معمولی جامد بوده و در حرارت بیشتر از 31 درجه ذوب شده و مواد موثر آن جذب می‌گردد. برخی از شیافها اثر موضعی دارند. (ملین و ضدمسهل و آنتی هموروئید) و برخی دارای اثرات عمومی هستند.

اوول (ovules):
اشکال داروئی نرم یا جامد و بیضی هستند که در ترکیب آنها گلیسیرین ژلاتین آب و داروی مورد نیاز (مواد ضدمیکروبی و قارچی و) وجود دارد و بیشتر برای درمان موضعی به کار می‌رود.

داروهای تزریقی (ingections):
داروهای تزریقی یا محلول قابل تزریق، محلولی است استریل که حاوی یک یا چند مادة داروئی است و از طریق تزریق وریدی، عضلانی و زیر جلدی به کار می‌رود.

بخورها(inhalation):
بخورها موادی محلول و یا پودر هستند که در هنگام مصرف کمی از آنرا به آب جوش اضافه می‌‌کنند و در نتیجه مادة فراری (شامل مادة موثر دارویی به همراه بخار آب) استنشاق می‌شود مانند بخور پنی‌سیلین و اکالیپتوس.

داروهای معرفی شده در این کیف به 2 دسته تقسیم شده‌اند:
1
ـ داروهای اورژانسی
2
ـ داروهای مصرفی متداول (روتین)

داروهای اورژانسی:
این داروها فقط توسط گروه پزشکی که مجاز به استفاده از آنها برای بیماران هستند استفاده می‌شود و جزء داروهای بدون نسخه نمی‌باشند.

این داروها شامل:
1
ـ آدالات (نیفیدیپن)
2
ـ اپی‌نفرین (آدرنالین)
3
ـ نیتروگلیسیرین(T.N.G)
4
ـ دوپامین
5
ـ دیگوکسین (لانوکسان)
6
ـ دیازپام (والیوم)
7
ـ آمینوفیلین و اسپری سالبوتامول
8
ـ هیدروکورتیزن
9
ـ دکستروز هیپرتونیک
10
ـ آتروپین
11
ـ پتاسیم کلراید (KCL)

آدالات (نیفیدیپن)
این کپسول به فرم زیرزبانی جهت کاهش فشار خون بالا و کاهش درد ناشی از اسپاسم (گرفتگی) عروق و با توصیه پزشک مورد استفاده قرار می‌گیرد بدین شکل که در فشار خون بالاتر از 120/200 م م ج، بیمار کاملاً دچار علائمی چون حملات سردرد شدید، تهوع، استفراغ شدید، تاری دید، وزوز گوش و برافروختگی صورت نیز مورد استفاده قرار می‌گیرد بدین ترتیب که یک کپسول آن را سوراخ نموده و سه قطره از محتوای آن را زیر زبان بیمار ریخته و پس از ده دقیقه فشار خون را کنترل نمائید.

اپی‌نفرین (آدرنالین)
این دارو محرک تنفسی و افزایش دهنده فشار خون می‌باشد. تزریق آن به صورت وریدی عضلانی و یا زیرجلدی مخلوط cc10 آب مقطر جهت رقیق شدن دارو استفاده می‌شود.

نیتروگلیسیرین(T.N.G)
این دارو به صورت حب (pearl) می‌باشد که در واقع درد شدید قفسه که مشکوک به حمله قلبی هستند بصورت زیرزبانی استفاده می‌شود. طرز مصرف این دارو بدین شکل است که هر 5 دقیقه یک حب زیرزبان گذاشته می‌شود، حداکثر تا 3 حب مورد استفاده قرار می‌گیرد در هر صورت بایستی بیمار را سریعاً با آمبولانس به مرکز درمانی مجهز منتقل کرد.

دوپامین
دارویی است که برای تنگ کننده عروق و افزایش دهنده فشار خون و افزایش دهنده خون رسانی ارگانهای حیاتی به کار می‌رود و در درمان شوک ناشی از سکته قلبی استفاده می‌شود.

دیگوکسین (لانوکسان)
دارویی است با خواص ضد آریتمی (نامنظم بودن ضربان قلب) و افزایش دهنده قدرت انقباض عضله قلب به کار می‌رود.

دیازپام (والیوم)
این دارو خواب‌آور و آرام بخش است.

آمینوفیلین
این دارو به صورت تزریقی استفاده می‌شود و برای گشاد کردن راههای هوای استفاده می‌شود. این دارو در حملات آسم و تنگی نفس استفاده می‌شود.

اسپری سالبوتامول
این دارو به صورت شربت اسپری قرص می‌باشد.
نحوه استفاده از اسپری سالبوتامول بدین نحو است که افرادی که دچار تنگی نفس شدید ناشی از التهاب حاد تنفسی شده‌اند پس از یکبار بازدم عمیق قوطی حاوی سالبوتامول در دهان گذاشته و در حالیکه اسپری را می‌افشانیم یک دم عمیق انجام داده و کمی نفس را حبس نگه می‌داریم. پس از 5 دقیقه یکبار دیگر پاشیدن اسپری سالبوتامول را اجرا کند، سپس بیمار را سریعاً به مرکز درمانی ارجاع دهید.

هیدروکورتیزن
این دارو ضدالتهاب می‌باشد و علائم حساسیت را می‌کاهد.

دکستروز هیپرتونیک
برای افرادی که دچار شوک شده و ندانیم علت آن چیست بهتر است یک سرم دکستروزهیپرتونیک برای فرد استفاده شود.

آتروپین
دارویی ضد آریتمی (نامنظم بودن ضربان قلب) و افزایش دهنده تعداد ضربان قلب و موثر در درمان از بین رفتن ناگهانی نبض و همچنین در درمان مسمومیتهای تنفسی با گازهای شیمیایی مورد استفاده قرار می‌گیرد.

پتاسیم کلراید (KCL)
به منظورجبران کمبود حجم پتاسیم خون و همچنین افزایش نیروی انقباض قلب استفاده می‌شود و در برخی بیماریهای کلیوی (مثل نارسایی کلیوی) مصرف پتاسیم ممنوع است.

داروهای مصرفی متداول (داروهای روتین):
بطور کلی می‌توان داروها را با توجه به خصوصیات متفاوت آنها در طبقه‌بندی مختلفی قرار داد یکی از این طبقه‌بندیها براساس محل یا محلهای اثر آنها در دستگاههای بدن می‌باشد. اکنون برای آشنایی بیشتر به ذکر تعدادی از گروههای رایج داروئی و مثالهائی از این گروه می‌پردازیم:

دستگاه گوارش
1-
داروهای موثر بر زخمهای دوازدهه، معده، مری:
الف) ضد اسیدها:
این داروها به منظور خنثی کردن هیدروکلریک اسید که از معده ترشح می‌شود بکار می‌روند.
داروهای متداول:
هیدروکسید آلومینیوم ـ هیدروکسید منیزیوم، بیکربنات سدیم و

ب) داروهای ضد انقباض:
هر زخم گوارشی باعث اسپاسم، انقباض ناگهانی و دردناک ماهیچه می‌شود و راه خروجی معده را می‌بندد، این عمل وضع زخم را بدتر می‌کند.
داروهای متداول:
بلادونا، آتروپین، هیوسین و ترکیبات مربوط به آن بسیاری از داروهای ضد انقباض در صورت ترکیب با اسیدها موثرند.

ج) داروهای التیام بخش زخم گوارشی:
این داروها تا حد زیادی زخمهای گوارشی را بهبود می‌بخشند.
داروهای متداول:
سایمتدین (تاگامت)، راینیتیدین

2-
داروهای درمان اسهال:
جایگزینی مایعات و الکترولیتهای از دست رفته مهمتر از مصرف داروهاست این امر بویژه در نوزادان و افراد ضعیف و سالمندان صدق می‌کند. اسهال ملایم در افراد تندرست را می‌توان با داروهایی که باعث جذب آب در روده می‌شوند یا حرکت روده را کاهش دهند. تخفیف داد.
داروهای متداول:
گرد کلرید سدیم و گلوکزخوراکی ، ترکیب کائولین، کودئین، دی فنوکسیلات (لوموتیل) ید و کینول و

3-

.

   


نظرات()  
personal injury lawyer Los Angeles
چهارشنبه 19 اردیبهشت 1397 ساعت 00 و 35 دقیقه و 28 ثانیه
What does this mean? In the practical sense, not much… but
in the legal world, it works as a sort of sleight-of-hand that protects Uber in the event of a lawsuit.
You see, under the law, employers are considered to be more responsible for the actions of their employees than they are for the actions of their independent contractors.

Uber has used this argument to protect itself against third party plaintiffs many times, including in a lawsuit filed by the family
of a young girl who was killed by an Uber
driver while crossing the street. If they can use that defense against an innocent
child, you can bet they’ll use it against you!

However, this issue is still a legally hazy one.
Strong legal precedent has not yet been established on this particular question,
and different courts have come to different conclusions.
Right now, the status quo seems to be that Uber drivers are considered employees in some areas, and independent
contractors in others.
Regardless, you can be certain that if you were hit by an Uber driver, the company will
do what it can to avoid having to pay you a dime. In these situations, a personal injury attorney is more important than ever, and one
with experiences in Uber cases is a definite plus. If you
find yourself in an Uber accident, you should take the same steps that you should take after any automobile accident.

These steps include protecting your own safety
by getting out of the line of immediate danger and calling
911 if anyone has been injured, remaining at the scene and
sharing insurance information with any other drivers who were involved, calling
the police if the accident is serious, and reporting it to your insurance company.
chocolate
دوشنبه 17 اردیبهشت 1397 ساعت 08 و 52 دقیقه و 30 ثانیه
Thanks for sharing such a fastidious thought, article is nice,
thats why i have read it completely
Generic cialis
شنبه 8 اردیبهشت 1397 ساعت 00 و 17 دقیقه و 41 ثانیه

Great info. Thanks!
cialis tadalafil online cialis price thailand discount cialis cialis canada how does cialis work best generic drugs cialis generic cialis tadalafil cialis rezeptfrei tarif cialis france cialis venta a domicilio
Viagra 20 mg best price
سه شنبه 4 اردیبهشت 1397 ساعت 20 و 51 دقیقه و 57 ثانیه

Good info. Thanks a lot!
buy cheap viagra generic online viagra online pharmacy buy viagra without a prescription buy cheap viagra uk cheapest place to buy viagra online buy viagra mexico blue pill generic viagra uk online viagra online rx generic viagra buy online
http://garciniacambogiapremium.net/myths-that-are-sabotaging-your-weight-loss-efforts/
دوشنبه 20 فروردین 1397 ساعت 14 و 48 دقیقه و 16 ثانیه
Have been taking little over a month.
Buy cialis online
شنبه 18 فروردین 1397 ساعت 10 و 37 دقیقه و 37 ثانیه

Amazing posts. Many thanks.
buy cialis sample pack cialis y deporte generico cialis mexico click here take cialis usa cialis online how to buy cialis online usa we choice cialis uk cialis 20 mg best price dose size of cialis wow look it cialis mexico
joma jewellery london
پنجشنبه 16 فروردین 1397 ساعت 05 و 50 دقیقه و 18 ثانیه
An online presence could be a nice profit for
any kind of crafter, be it a jewellery maker, a knitter, a glassblower,
a potter or a painter.
Joma Jewellery Stockists
چهارشنبه 15 فروردین 1397 ساعت 10 و 52 دقیقه و 25 ثانیه
King turned a committee member of the Glasgow Society of
Artists (1903) and a member of the Glasgow Society of Woman Artists (1905).
Joma Jewellery Stockists
سه شنبه 14 فروردین 1397 ساعت 22 و 15 دقیقه و 21 ثانیه
He also did giant sculptural pieces, with the bronze
Perseus with the Head of Medusa being thought-about considered one of his best works.
http://www.trehack.com/
سه شنبه 14 فروردین 1397 ساعت 06 و 49 دقیقه و 21 ثانیه
Another factor not to be missed are the huge portions of antique cuff hyperlinks out there for a song on eBay.
Clearly, we won't forget the ring.
http://garciniacambogiapremium.net
یکشنبه 12 فروردین 1397 ساعت 21 و 52 دقیقه و 27 ثانیه
Have been taking little over a month.
http://garciniacambogiapremium.net/garcinia-down-under
یکشنبه 12 فروردین 1397 ساعت 18 و 57 دقیقه و 47 ثانیه
Have actually been taking little over a month.
joma jewellery a little treasure
یکشنبه 12 فروردین 1397 ساعت 16 و 09 دقیقه و 05 ثانیه
On other part it is a process for all females and girls to select the most
effective set from amongst available ones.
Cialis canada
شنبه 4 فروردین 1397 ساعت 10 و 36 دقیقه و 03 ثانیه

Thank you! I enjoy this!
buy cialis online legal cialis 20mg cialis generico online we like it cialis price cialis generic where to buy cialis in ontario generic cialis soft gels cipla cialis online cialis vs viagra cialis uk next day
Can you grow taller with exercise?
یکشنبه 2 مهر 1396 ساعت 00 و 45 دقیقه و 24 ثانیه
Oh my goodness! Impressive article dude! Thank you so much, However I am going through
issues with your RSS. I don't understand the reason why I am
unable to join it. Is there anybody else getting the same RSS issues?
Anybody who knows the answer can you kindly respond? Thanx!!
How did the Achilles tendon get it's name?
سه شنبه 17 مرداد 1396 ساعت 02 و 03 دقیقه و 31 ثانیه
Everyone loves what you guys are usually up too. This kind of
clever work and coverage! Keep up the wonderful
works guys I've added you guys to blogroll.
Foot Issues
یکشنبه 15 مرداد 1396 ساعت 00 و 43 دقیقه و 18 ثانیه
Do you mind if I quote a couple of your posts
as long as I provide credit and sources back to
your webpage? My blog site is in the very same area of interest as yours and my users would definitely benefit
from some of the information you present here.
Please let me know if this okay with you. Regards!
foot pain explored
دوشنبه 19 تیر 1396 ساعت 08 و 40 دقیقه و 28 ثانیه
Wonderful blog! I found it while searching on Yahoo News.
Do you have any suggestions on how to get listed in Yahoo News?
I've been trying for a while but I never seem to get there!
Thanks
manicure
شنبه 19 فروردین 1396 ساعت 16 و 20 دقیقه و 05 ثانیه
Pretty great post. I simply stumbled upon your blog and wanted to mention that I have really loved surfing around your blog posts.
After all I will be subscribing to your feed and I'm hoping you write once more soon!
manicure
دوشنبه 14 فروردین 1396 ساعت 09 و 45 دقیقه و 24 ثانیه
Hello! Do you use Twitter? I'd like to follow you if that would
be ok. I'm undoubtedly enjoying your blog and
look forward to new posts.
manicure
یکشنبه 13 فروردین 1396 ساعت 17 و 03 دقیقه و 06 ثانیه
Hi there very nice blog!! Man .. Excellent .. Amazing .. I'll
bookmark your site and take the feeds additionally?

I am glad to seek out a lot of useful information right here in the
publish, we want work out extra techniques in this regard,
thanks for sharing. . . . . .
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر

پرستاری