تبلیغات
پرستاری - کانولاسیون وریدهای محیطی
یکشنبه 28 اسفند 1390  ساعت 23 و 24 دقیقه و 52 ثانیه    ویرایش: - -

کانولاسیون وریدهای محیطی

مقدمه : دستیابی به یک مسیر داخل وریدی محیطی مهارتی ضروری برای تمام پزشکان است. اگرچه این امر یکی از آسان‌ترین اقدامات تهاجمی در نظر گرفته می‌شود، تبحر در این مداخله بالقوه حیات‌بخش نیازمند مهارت تمرین شده و تجربه است...

اندیکاسیون‌ها

کاتتریزاسیون ورید محیطی در گستره وسیعی از اقدامات بالینی شامل تجویز وریدی داروها، هیدراسیون داخل وریدی و انتقال خون و فراورده‌های خون و نیز حین جراحی، هنگام مراقبت‌های اورژانس و در سایر موقعیت‌هایی که در آنها دسترس مستقیم به جریان خون مورد نیاز است کاربرد دارد.

 

کنتراندیکاسیون‌ها

کنتراندیکاسیون‌های نسبی جایگذاری کاتتر محیطی در یک محل خاص در بدن ممکن است شامل عفونت، فلبیت، وریدهای اسکلروزه، انفیلتراسیون داخل وریدی قبلی، سوختگی‌ها یا آسیب تروماتیک پروگزیمال به محل ورود، فیستول
شریانی‌ـ‌ وریدی در یک اندام و اقدامات جراحی درگیر کننده یک اندام باشند.

سایر موقعیت‌ها ممکن است مانع از دستیابی به مسیر وریدی محیطی شوند. به عنوان مثال، دهیدراسیون خیلی شدید یا شوک ممکن است انجام کانولاسیون وریدهای محیطی کلاپس شده را ناممکن سازند. هنگامی که دستیابی به وریدهای محیطی غیرممکن است و در موقعیت‌هایی که در آنها دستیابی به وریدهای محیطی خیلی طول می‌کشد، جایگذاری یک کاتتر وریدی مرکزی یا داخل استخوانی یا کات‌دان وریدی محیطی ممکن است مورد نیاز باشد.

آناتومی

درک دقیق و کامل سیستم‌های وریدی اندام‌های فوقانی و تحتانی، کانولاسیون موفق را تسهیل می‌سازد. اندام‌های فوقانی دو سیستم وریدی اصلی دارند: وریدهای سفالیک و بازیلیک (شکل1). سیستم وریدی اندام‌های تحتانی از وریدهای صافن بزرگ و کوچک تشکیل شده است.

 


شکل 1. وریدهای بازیلیک و سفالیک اندا مهای فوقانی.

 

 

انتخاب محل

انتخاب محل برای کانولاسیون وریدی به عوامل بسیاری شامل استفاده هدفمند از کاتتر، در دسترس بودن ورید با توجه به وضعیت بیمار، سن و راحتی بیمار و اورژانس بودن وضعیت بستگی دارد. به طور کلی، وریدهای اندام فوقانی ارجح هستند زیرا نسبت به وریدهای اندام تحتانی بادوام‌ترند و با عوارض کمتری همراه هستند.

محل‌های ارجح برای کانولاسیون، وریدهای ساعد هستند. ورید کوبیتال میانی که حفره آنته‌کوبیتال را قطع می‌کند، به‌طور شایعی در موقعیت‌های اورژانس تحت کانولاسیون قرار می‌گیرد زیرا قادر به پذیرش کاتترهای بزرگ است و جایگذاری کاتتر در آن ممکن است آسان‌تر از سایر وریدها در ساعد باشد. با این حال، احتیاط در اجتناب از کانولاسیون سهوی شریان بازویی که معمولا بلافاصله در سمت مدیال ورید کوبیتال میانی قرار دارد الزامی است. احتیاط مشابهی برای شریان‌های رادیال و اولنار در سطح ورید کوبیتال باید اعمال شود – لمس با دقت به منظور شناسایی ضربان‌های شریانی می‌تواند احتمال این عارضه را به حداقل برساند.

هنگامی که وریدهای اندام فوقانی غیرقابل دستیابی هستند،‌ وریدهای پشت پا یا وریدهای صافن اندام تحتانی ممکن است مورد استفاده قرار گیرند. کانولاسیون این وریدها با میزان بالاتر بروز ترومبوز و آمبولی همراه است. با این حال، این خطر در کودکان و نوزادان کمتر از بزرگسالان است؛ از این رو، هنگامی که کانولاسیون اندام‌های فوقانی در یک کودک یا نوزاد با شکست مواجه می‌شود،‌ وریدهای ساق و پا یک جایگزین قابل قبول به‌شمار می‌روند. سایر محل‌های کانولاسیون وریدی جایگزین شامل وریدهای اسکالپ که در نوزادان و کودکان کم‌سن مورد استفاده قرار می‌گیرند و ورید ژوگولار خارجی هستند.

 

تجهیزات

تجهیزات را گردآوری کنید و آنها را پیش از آغاز عمل در کنار تخت آماده نمایید. شما نیازمند دستکش، محافظ چشم، تورنیکه غیرلاتکس، محلول ضدعفونی کننده با پایه کلرهگزیدین، گاز استریل 2×2، محلول سالین، یک نوار چسب و یک پانسمان مسدودکننده شفاف، یک کاتتر با اندازه مناسب (که از شماره 14 تا شماره 24 می‌تواند متغیر باشد)، یک سرم همراه با ست سرم و ظرف مخصوص وسایل نوک تیز هستید. یک ماده بی‌حس کننده موضعی را می‌توان در صورتی که کاتتر شماره 20 یا بزرگ‌تر باشد مورد استفاده قرار داد.

 

نوع و اندازه کاتتر

کاتترهای زیادی وجود دارند که از نظر شکل، طول و مکانیسم‌های حفاظتی متغیرند(شکل2). مکانیسم‌های حفاظتی متفاوتی برای به حداقل رساندن احتمال فرورفتن سهوی سوزن به بدن ایجاد شده‌اند. سوزن‌ها همیشه باید به طور مناسبی در ظرف مخصوص وسایل نوک تیز دور انداخته شوند.

 


شکل 2. انواع مختلف کاتترها.

اندازه کاتتر مورد استفاده به موقعیت بالینی بستگی دارد. کوچک‌ترین کاتتر موثر باید مورد استفاده قرار گیرد. زیرا کاتترهای کوچک موجب ایجاد مقاومت کمتری در مقابل جریان خون در اطراف کانول می‌شوند و با عوارض کمتری همراه هستند. کاتترهای بزرگ، نظیر کاتترهای شماره‌های 14 و 16 در موقعیت‌های حاد برای احیا با مایع کاربرد دارند. متغیرهای دیگری که ممکن است بر روی اندازه کاتتر مورد استفاده تاثیر داشته باشند شامل اندازه رگ (وابسته به سن)، نیاز به تجویز با فشار دوزهای یکباره مواد حاجب یا داروها و ویسکوزیته مایع تزریق شده هستند.

 

آمادگی

نحوه عمل را برای بیمار شرح دهید و هر گونه پرسش خاص یا نگرانی را مورد توجه قرار دهید. درباره عوارض بالقوه‌ای نظیر خونریزی، کبودی و عفونت با بیمار بحث نمایید. شما باید در هنگام جایگذاری کاتتر وریدی محیطی از اصول حفاظتی استاندارد پیروی کنید.

 

وضعیت‌ بیمار

هنگامی که محل انتخابی در اندام فوقانی بیمار است، وی باید در وضعیت خوابیده به پشت قرار داده شود و بازوی بیمار تکیه‌گاه داشته باشد. برای کانولاسیون وریدی موفقیت‌آمیز، یک وضعیت راحت برای فرد عمل کننده و نوردهی مناسب حایز اهمیت است.

 


 

نحوه عمل

تورنیکه را 10-8 سانتی‌متر بالاتراز محل ورودی هدف با یک نیم‌گره ببندید. تورنیکه را همسطح پوست قرار دهید و دو سر آن را نزدیک کنید و از روی یکدیگر عبور دهید. دوسر تورنیکه را بکشید و با یک انگشت، یک سر تورنیکه را به زیر حلقه برانید به طوری که انتهای این سر به سمت مخالف محل ورود سوزن باشد.

در هنگام ارزیابی یک ورید برای کانولاسیون، وریدهای در دسترس را مشاهده و لمس کنید. به آرامی اندام را بچرخانید یا زاویه نور را تنظیم کنید تا حدود رگ مورد نظر بهتر آشکار گردد. به منظور لمس یک رگ، نوک یک یا دو انگشت خود را بر روی رگ قرار دهید و به آرامی فشار وارد کنید. فشار را بردارید و بازگشت ورید را در مرحله پرشدن مجدد مشاهده و احساس کنید.

هنگامی که ورید مورد نظر را انتخاب کردید، محل را با محلول ضدعفونی کننده حاوی کلرهگزیدین و با حرکت جلو و عقب تمیز نمایید. اجازه دهید تا محل کاملا خشک شود. ناحیه را دوباره لمس نکنید.

در صورتی که از یک کاتتر با شماره بزرگ استفده می‌کنید، می‌توان محل را با یک تزریق موضعی، کرم موضعی یا با بی‌حسی سرمایشی (aisehtsenaoyrc) با اتیلن گلیکول بی‌حس کرد.

به منظور آماده‌سازی کاتتر، سوزن فلزی و کانول پلاستیکی را از نظر هر گونه آسیب یا آلودگی مورد بررسی قرار دهید. پوشش کانول پلاستیکی را بچرخانید تا مطمئن شوید که به آسانی از سوزن فلزی جدا می‌شود. نوک کانول را روی سطح اریب نوک سوزن فلزی حرکت ندهید چراکه ممکن است انتهای کانول آسیب ببیند.

وریدهای سطحی به راحتی جابه‌جا می‌شوند و لازم است که آنها را ثابت نمود. از دست غیرغالب خود برای اعمال کشش به پوست دیستال محل سوراخ کردن ورید استفاده کنید. در صورتی که کاتتر در سطح پشتی دست جایگذاری می‌شود، دست بیمار را با دست غیرغالب خود بگیرید به طوری که انگشتان شما زیر کف دست بیمار قرار گیرند. دست بیمار را به سمت پایین بکشید تا مچ خم شود و از شست خود برای سفت و کشیده نگه داشتن پوست دست بیمار کمک بگیرید(شکل3). در صورتی که یک ورید ناحیه ساعد انتخاب شده است، با دست غیرغالب خود ساعد بیمار را بگیرید و انگشت شست خود را روی پوست دیستال محل سوراخ شدن ورید قرار دهید و آن را به سمت پایین بکشید. همواره و در سرتاسر عمل دست بیمار را محکم بگیرید.

 

 
شکل 3. کشیده نگه داشتن پوست پیش از ورود سوزن.

با دست غالب خود، کاتتر را در حالتی که انتهای ست سرم اریب آن به سمت بالا است، با زاویه 30-5 درجه از میان پوست به داخل ورید وارد کنید (شکل 4). زاویه مورد استفاده برای ورود به ورید وابسته به عمق ورید است. برای وریدهای سطحی به زاویه کمتری نیاز است.

 


شکل 4. وارد کردن کاتتر.

 

کاتتر را خیلی عمیق وارد نکنید زیرا احتمال سوراخ شدن دیواره مقابل (دورتر) ورید وجود دارد. هنگامی که کاتتر وارد ورید شد، مراقب و نظاره‌گر پس زدن خون که به آرامی محفظه کاتتر را پر می‌کند باشید.

وقتی سوزن فلزی و کانول پلاستیکی در مجرا قرار دارند،‌ کاتتر را پایین آورید تا موقعی که تقریبا به موزات پوست قرار گیرد. انتهای کاتتر را با انگشتان شست و اشاره دست غالب خود بگیرید. همچنان کشش را بر ورید و پوست اعمال کنید، سوزن را ثابت نگه دارید و با دقت کاتتر را به داخل ورید به جلو برانید.

هنگامی که کاتتر به طور کامل وارد ورید شد، تورنیکه را باز کنید. به منظور جلوگیری از اتلاف خون از محفظه باز کانول پلاستیکی در هنگام خارج کردن سوزن، مستقیما بر روی ورید و پروگزیمال به انتهای کاتتر فشار وارد نمایید و یک گاز را زیر محفظه کانول قرار دهید. سوزن فلزی را از کانول پلاستیکی خارج کنید و آن را درون ظرف مخصوص وسایل نوک تیز قرار دهید.

هیچ‌گاه تلاش نکنید تا سوزن فلزی را مجددا داخل کانول پلاستیکی وارد کنید. انجام چنین کاری ممکن است سبب پاره شدن کانول پلاستیکی و آزاد شدن تکه‌هایی از آن درون جریان خون شود و به آمبولی احتمالی منجر گردد.

اطمینان حاصل کنید که تورنیکه باز شده است و با پر کردن کانول با نرمال سالین باز بودن آن را مورد تایید قرار دهید. حجم مورد استفاده به اندازه ورید و شماره کاتتر بستگی دارد. بررسی کنید که هیچ‌گونه تورم، قرمزی، نشت یا ناراحتی در اطراف محل ورود وجود نداشته باشد.

ست سرم را به کانول متصل نمایید و تزریق مایع را آغاز کنید. ایده‌آل آن است که شما کانول را با یک پانسمان مسدودکننده شفاف که برروی محفظه کانول قرار می‌گیرد ثابت و محکم نمایید. مطمئن شوید که محفظه کانول واضحا از ورای پانسمان دیده می‌شود و پایش آن آسان است.

پس از ثابت کردن کانول با نوار چسب، ست سرم را حلقه کنید و آن را دور از محل ورود ثابت نمایید. حلقه کردن لوله از جابجایی اتفاقی کانول پیشگیری می‌کند، نیاز به دستکاری کانول را کاهش می‌دهد و خطر آلودگی یا آسیب وریدی را کم می‌کند. توصیه می‌شد که تاریخ جایگذاری کانول بر روی پانسمان نوشته شود تا تعیین مدت زمان باقی ماندن کانول در محل آسان گردد. به منظور کاهش احتمال عفونت، اندیکاسیون‌های کاتتریزاسیون ورید محیطی را به طور مداوم مرور کنید و در کوتاه‌ترین زمان ممکن کانول را خارج نمایید.

 


شکل 5. تورم ناشی از تجویز مایعات به داخل فضای زیرجلدی.

 

رفع مشکل

هنگامی که مشاهده یک ورید یا تشخیص آن با لمس مشکل است، از چندین روش می‌توان برای افزایش اتساع آن استفاده نمود. این روش‌ها عبارتند از: پایین آوردن بازو زیر سطح قلب، ضربه زدن آرام بر روی ورید، وادار کردن بیمار به باز و بسته کردن مکرر مشت خود و به کارگیری کمپرس گرم روی محل انتخابی به منظور افزایش اتساع عروق. ترانس ایلومیناسیون یا سونوگرافی نیز ممکن است به منظور کمک به پیدا کردن یک ورید مورد استفاده قرار گیرند.

در صورتی که نوک سوزن وارد رگ شده باشد ولی خود کانول هنوز وارد نشده باشد ممکن است خون به داخل فضای کانول پس بزند. از این مشکل می‌توان با کاهش زاویه کاتتر و جلو بردن سوزن در داخل ورید به اندازه چند میلی‌متر اجتناب نمود.

یک دریچه درون ورید ممکن است از جلو رفتن کاتتر وارد شده ممانعت به عمل آورد. در صورت وقوع چندین حالتی، محفظه کانول را در محل نگه دارید، تورنیکه را باز کنید و لوله ست سرم را به کانول متصل نمایید. مایع در حال جریان در داخل ورید ممکن است دریچه رگ را باز کند و اجازه وارد شدن کامل را به کانول بدهد.

گاهی هنگامی که کاتتر خارج از ورید قرار دارد یا وقتی که کاتتر دیواره مقابل ورید را سوراخ کرده است، به جلو راندن کاتتر امکان‌پذیر است. هر کدام از این موقعیت‌ها ممکن است سبب درد و تورم در محل ورود شوند چراکه مایعات داخل وریدی به داخل بافت زیرجلدی وارد می‌شوند(شکل5). در صورت وقوع این حالت، کانول را باید به طور کامل بیرون کشید و یک کانول دیگر را در یک محل دیگر وارد نمود.

هنگامی که تلاش برای جایگذاری کانول ناموفق است، تلاش‌های بعدی باید در وریدی پروگزیمال به محل سوراخ اولیه انجام گیرد.

 

عوارض

شایع‌ترین عوارض ناشی از جایگذاری کانول وریدی عبارت‌اند از: درد، کبودی، عفونت باکتریایی، نشت مایع به خارج از رگ، فلبیت، ترومبوز، آمبولی و آسیب عصب. روش استریل مناسب و انتخاب کاتتر با اندازه مناسب ممکن است عوارض را برطرف سازد.

از تجویز مناسب و کافی مایع اطمینان حاصل کنید یا کانول را با سالین شستشو دهید تا از عوارض وخیم‌تری چون ترومبوز و آمبولی پیشگیری شود.

 

خلاصه

شانس جایگذاری موفقیت‌آمیز کانول وریدی محیطی با توجه دقیق به اتخاذ روش مناسب، استفاده از تجهیزات مناسب، آشنایی با آناتومی و دانستن رویکردهای متنوع به منظور دستیابی به وریدهای محیطی افزایش می‌یابد.

منبع: نشریه نوین پزشکی شماره ۴۳۷

   


نظرات()  
sildenafil usa
سه شنبه 23 مرداد 1397 ساعت 07 و 21 دقیقه و 45 ثانیه

Useful forum posts. Kudos.
online purchase viagra sildenafil prescription cheap viagra buy viagra online without a prescription get viagra cheap cheap viagra viagra prescription buy generic viagra can you buy viagra over the counter buy viagra with paypal
babecolate.com/where-you-can-buy-cialis-online-cheap.html
دوشنبه 22 مرداد 1397 ساعت 23 و 00 دقیقه و 54 ثانیه

Point very well applied..
discount cialis non 5 mg cialis generici cialis price in bangalore pastillas cialis y alcoho generico cialis mexico buy cheap cialis in uk cialis generico online generic cialis 20mg uk legalidad de comprar cialis click here cialis daily uk
Online cialis
دوشنبه 7 خرداد 1397 ساعت 11 و 17 دقیقه و 51 ثانیه

You have made the point.
cialis 100 mg 30 tablet price cialis best cialis generico in farmacia chinese cialis 50 mg cialis generico en mexico cialis kaufen bankberweisung cialis tablets australia cialis 50 mg soft tab generic cialis at walmart cialis kamagra levitra
Viagra kaufen
چهارشنبه 5 اردیبهشت 1397 ساعت 06 و 36 دقیقه و 26 ثانیه

Truly a lot of useful facts.
buy viagra overnight shipping buy uk viagra buy viagra cheap online buy viagra forum viagra online purchase buy viagra online with a prescription buy viagra with prescription buy uk viagra buying viagra without a prescription cheap generic viagra online pharmacy
Cialis generic
شنبه 18 فروردین 1397 ساعت 16 و 11 دقیقه و 12 ثانیه

This is nicely expressed! !
cialis dosage amounts cialis rckenschmerzen canadian cialis non 5 mg cialis generici cialis en 24 hora 5 mg cialis coupon printable cipla cialis online we choice free trial of cialis safe site to buy cialis online cialis 10mg prix pharmaci
Buy cialis
شنبه 4 فروردین 1397 ساعت 19 و 46 دقیقه و 52 ثانیه

You stated this well.
cialis super kamagra cialis herbs cialis 5mg tadalafil 20 mg cialis 20 mg best price cialis generika cialis 50 mg soft tab cialis pills boards cialis sans ordonnance cialis tadalafil
What is the tendon at the back of your ankle?
دوشنبه 16 مرداد 1396 ساعت 12 و 57 دقیقه و 54 ثانیه
I'm impressed, I have to admit. Seldom do I come across a blog that's both equally educative and entertaining,
and without a doubt, you've hit the nail on the head.
The problem is something which too few folks are speaking intelligently about.
I am very happy I came across this during my search for something relating to this.
daryllungsford.hatenablog.com
یکشنبه 1 مرداد 1396 ساعت 01 و 24 دقیقه و 26 ثانیه
Appreciating the hard work you put into your blog and in depth information you offer.
It's good to come across a blog every once in a while that isn't the same out of date rehashed material.
Great read! I've saved your site and I'm including your RSS feeds to my Google account.
Graciela
دوشنبه 25 اردیبهشت 1396 ساعت 05 و 30 دقیقه و 27 ثانیه
I loved as much as you will receive carried out right here.
The sketch is attractive, your authored material stylish.
nonetheless, you command get got an edginess over that you wish be
delivering the following. unwell unquestionably come further formerly again as exactly the
same nearly very often inside case you shield this hike.
Salvatore
شنبه 23 اردیبهشت 1396 ساعت 01 و 07 دقیقه و 56 ثانیه
Why visitors still use to read news papers when in this technological globe all is available on web?
manicure
چهارشنبه 23 فروردین 1396 ساعت 04 و 11 دقیقه و 06 ثانیه
Excellent article. I will be going through some of these issues as
well..
manicure
سه شنبه 22 فروردین 1396 ساعت 00 و 27 دقیقه و 21 ثانیه
I couldn't resist commenting. Well written!
BHW
دوشنبه 21 فروردین 1396 ساعت 17 و 01 دقیقه و 35 ثانیه
Thanks for one's marvelous posting! I really enjoyed reading it,
you're a great author. I will be sure to bookmark your blog and will often come back at
some point. I want to encourage you to continue your great work, have a nice evening!
manicure
دوشنبه 21 فروردین 1396 ساعت 13 و 11 دقیقه و 17 ثانیه
Right here is the perfect website for anybody who wishes to find out about this
topic. You know a whole lot its almost hard to argue with you (not
that I actually will need to…HaHa). You definitely put a
brand new spin on a topic which has been written about for years.
Wonderful stuff, just great!
manicure
یکشنبه 20 فروردین 1396 ساعت 21 و 33 دقیقه و 37 ثانیه
Excellent way of describing, and pleasant piece of writing to obtain facts regarding my
presentation focus, which i am going to deliver in university.
manicure
سه شنبه 15 فروردین 1396 ساعت 06 و 01 دقیقه و 45 ثانیه
My spouse and I absolutely love your blog and find
the majority of your post's to be just what I'm looking for.

Does one offer guest writers to write content to suit your needs?
I wouldn't mind producing a post or elaborating on some of the subjects you write with regards to here.
Again, awesome web site!
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر

پرستاری